Rozważanie wypadałoby zacząć od zdefiniowania, czym jest optymalizator mocy. Optymalizator mocy to urządzenie elektryczne, które montowane jest przy modułach fotowoltaicznych. Ma za zadanie regulować moc pojedynczego modułu tak, aby uzyski z instalacji fotowoltaicznej były jak najwyższe.

Dzięki optymalizatorom mocy uzysk energii z instalacji może być wyższy nawet o kilka-kilkadziesiąt procent (zależy to od poziomu zacienienia na dachu). Optymalizatory mocy wspomagają również pracę instalacji w przypadku niedopasowania prądowo-napięciowego (elektrycznego) modułów. Niedopasowanie wynosi kilka procent w przypadku nowych instalacji, a z czasem rośnie. Jeśli weźmiemy pod uwagę zacienienie powierzchni dachu, może być jeszcze wyższe.

Niedopasowanie prądowo-napięciowe zależne jest nie tylko od zacienienia ogniw. Problem może wynikać również z:

  • nierównomiernego starzenia się poszczególnych ogniw,
  • zabrudzenia i zanieczyszczenia modułów (np. ptasimi odchodami),
  • tolerancji produkcyjnej,
  • nierównomiernego nagrzewania się modułów,
  • pokrycia modułów śniegiem lub liśćmi,
  • refleksów świetlnych, załamania promieni słonecznych,
  • uszkodzenia diod obejściowych, ogniw w module.

Aktualnie, na rynku kilka firm oferuje optymalizatory mocy, jednak niekwestionowanym liderem jest firma SolarEdge. System SolarEdge składa się z falownika (inwertera), który zmienia prąd stały wytworzony w panelach fotowoltaicznych na prąd przemienny, optymalizatorów mocy oraz systemu monitorowania. Producent zapewnia wyprodukowanie większej ilości energii elektrycznej oraz pozwala na monitorowanie pracy każdego modułu z osobna. Dzięki możliwości ciągłej kontroli obniżone są koszty ewentualnej konserwacji i serwisu, ponieważ niesprawny moduł można zastąpić innym bez straty mocy. SolarEdge zwiększa również poziom bezpieczeństwa dzięki funkcji SafeDC.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=XrXLFVcpPnI

Najczęściej kojarzone z optymalizatorami jest jednak regulowanie mocy w razie zacienienia. SolarEgde na swojej stronie posługuje się grafiką obrazującą działanie Systemu SolarEdge.

W przypadku zacienienia powierzchni jednego z paneli, który podłączony jest do tradycyjnego falownika, bez zastosowania optymalizatorów nocy, spada moc na całym stringu (gałęzi).

Dzięki zastosowaniu Systemu SolarEdge taka sytuacja nie ma miejsca, ponieważ każdy panel fotowoltaiczny kontrolowany jest przez optymalizator zapewniający maksymalną wydajność poszczególnych modułów. Optymalizatory „pomagają” każdemu modułowi osiągać indywidualny maksymalny punkt mocy (MPP). W przypadku zacienienia jednego z paneli spada tylko jego moc, pozostałe pracują z maksymalną mocą.

Ciekawa jest wspomniana wcześniej funkcja SafeDC. SolarEdge chcąc stale podnosić bezpieczeństwo wyposażyło swoje optymalizatory w narzędzia umożliwiające redukcję wysokiego napięcia w instalacji PV do bezpiecznego poziomu (zmniejszenie napięcia do 1 V). Dzieje się tak w przypadku wstrzymania zasilania sieciowego. Zwiększa to bezpieczeństwo konserwatorów, instalatorów oraz strażaków. Podczas instalacji, konserwacji, wyłączenia falownika lub sieci optymalizatory mocy przełączają się na tryb bezpieczeństwa, proces ten zachodzi automatycznie, a ryzyko porażenia prądem jest minimalizowane.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *