Przegląd paneli fotowoltaicznych

Branża fotowoltaiczna szturmem podbija rynek. Energia powstająca dzięki instalacji fotowoltaicznej jest nie tylko ekologiczna, ale również może pokryć całkowite średnie roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dobry projekt oraz odpowiednio dobrany sprzęt są kluczem do sprawnej produkcji energii.

Najistotniejszymi elementami instalacji są inwerter i ogniwa fotowoltaiczne. Zadaniem inwertera jest zamiana prądu stałego wyprodukowanego przez panele, na prąd zmienny. Wspomniane wcześniej panele decydują o ilości produkowanego prądu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paneli, różnią się one ceną, jakością, długością gwarancji oraz mocą.

LG

LG to przedsiębiorstwo działające w wielu branżach – elektronicznej, chemicznej, telekomunikacyjnej. LG Solar, należący do LG Electronics, uchodzi za jednego z najlepszych producentów paneli fotowoltaicznych. Fabryki tego giganta znajdują się m.in. w Korei Południowej. Stabilna marka oferuje gwarancję 25 lat na uszkodzenia sprzętu oraz 25 lat na liniowe straty mocy (ok. 89,6% zależnie od modelu). Zastosowanie technologii CELLO podwyższyło moc użyteczną i sprawność urządzenia do poziomu powyżej 21%. Niestety wysoka jakość niesie za sobą wyższą cenę.

Zobacz więcej: lg.pdf

Popularne modele:

 • LG LG355N1C-V5 Monokrystaliczny 355W,
 • LG LG400N2T-A5 Monokrystaliczny 400W,
 • LG LG340N1K-V5 Monokrystaliczny Full Black 345 W
panel fotowoltaiczny

ALEO Solar

ALEO Solar jest niemiecką firmą produkującą panele w fabryce w Prenzlau w północno–wschodnich Niemczech, 50 km od Szczecina. Produkcja paneli odbywa się w technologii PERC, która polega na zastosowaniu dodatkowej warstwy dielektryka. Pozwala to na zwiększenie efektywności wychwytywania promieniowania słonecznego i zoptymalizowanie gromadzenia elektronów, co zwiększa efektywność pracy ogniwa. Producent oferuje do 25 lat gwarancji na produkt oraz 25 lat na liniowy spadek mocy (85,1%). Zlokalizowanie fabryki w Niemczech daje użytkownikom możliwość łatwego egzekwowania gwarancji, dodatkowo firma zapewnia demontaż i ponowny montaż instalacji. Panele ALEO cechują się również wydajnością oraz wysoką jakością.

Zobacz więcej: aleo.pdf

Ciekawym elementem oferty ALEO Solar jest szkło solarne ALEO Elegante. Elegante zbudowane jest ze szkła hartowanego oraz wyposażone w nowoczesną wysokowydajną technologię monokrystaliczną.

panele fotowoltaiczneEstetyka produktu pozwala na idealne zintegrowanie instalacji z budynkiem oraz wykorzystanie możliwych powierzchni, np. carporty, szklane dachy, co pozwala na uzyskanie większej produkcji energii. Jest to możliwe dzięki konstrukcji nieprzepuszczającej opadów atmosferycznych.

Zobacz więcej: aleoelegante.pdf

Popularne modele:

 • ALEO X79 310 W
panele fotowoltaiczne

Q-CELLS

Znajdująca się w Niemczech siedziba Technologii i Jakości odpowiada za opracowanie produktów, które produkowane są w Azji, m.in. Korei Południowej. Technologia Q.ANTUM zapewnia wysoką produkcję energii z danej powierzchni i obecnie sprawność do 20,1%. Panele mają również pracować optymalnie we wszystkich warunkach pogodowych. Producent zapewnia 12-letnią gwarancję na produkt oraz 25 lat na liniowy spadek mocy. Firma prezentuje rozbudowaną ofertę paneli fotowoltaicznych o zróżnicowanych parametrach, co za tym idzie mocy i cenie. Oferują bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Zobacz więcej: qcells.pdf

Popularne modele:

 • CELLS Q.PEAK DUO-G8 Monokrystaliczny 345W
panele fotowoltaiczne

SELFA

SELFA to polska marka działająca w branży fotowoltaicznej od 2012 roku, wcześniej zajmująca się również produkcją elementów grzewczych. Wysoka wydajność konwersji osiągana jest dzięki zastosowaniu technologii AR (szkło antyrefleksowe), w przypadku paneli polikrystalicznych jest to 16,2-17,2% oraz ok. 19% w panelach monokrystalicznych. Cechują się również dużą wytrzymałością i odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne (np. śnieg). Oferowane przez Selfa panele polikrystaliczne są w 100% produkowane w Polsce, natomiast monokrystaliczne w Azji, jednak w obu przypadkach serwisowane są w Polsce. Producent zapewnia 12 lat gwarancji na wady produktu oraz 25 lat na liniowy spadek mocy (83% dla panel polikrystalicznych i 80,2% dla paneli monokrystalicznych).

Zobacz więcej: selfa1.pdfselfa2.pdf

Popularne modele:

 • Selfa SV60M.2-300 Molikrystaliczny Full Black 300W,
 • Selfa SV120M.5-330 Monokrystaliczny 330W

panele fotowoltaiczne

LONGi Solar

LONGi Solar to prężnie działająca chińska marka zajmująca się również badaniami nad rozwojem technologii. Udało im się osiągnąć najlepszą sprawność ogniw PERC w warunkach laboratoryjnych, która wyniosła 24,06%. Sprawność modeli dostępnych na rynku wynosi 19%. Określani są mianem jednego z głównych producentów ogniw monokrystalicznych dzięki poprawiającej się jakości i dobrym stosunku cenowym. Producent zapewnia 10 lat gwarancji na produkt i 25 lat na liniowy spadek mocy (84,8%).

Zobacz więcej: longi.pdf

Popularne modele:

 • LR6-60HPH 320M Monokrystaliczny 320W
 • Longi LR6-60OPH-345M Monokrystaliczny 345W
panele fotowoltaiczne

EXE SOLAR

Włoska marka EXE Solar produkuje panele fotowoltaiczne w Europie oraz Azji. W ofercie posiadają jedne z najlepszych paneli polikrystalicznych. Swoje produkty wytwarzają w technologii Half-Cut (moduł z ogniwami ciętymi na pół, ogniwa połówkowe wiązane są w łańcuchy połączone ze sobą równolegle, w efekcie czego “połówka” ma zbliżony prąd i napięcie wyjściowe do „całości”) lub PERC. Sprawność modułów według producenta wynosi 18-21%. EXE Solar zapewnia 15 lat gwarancji na produkt oraz 25 lat gwarancji na liniowy spadek mocy (85%).

Zobacz więcej: exesolar.pdf

Popularne modele:

 • EXE Solar A-HCM330/120 5BB Monokrystaliczny FULL BLACK 330W,
 • EXE Solar A-P285/60 Polikrystaliczny 285W

Oferta rynku fotowoltaicznego jest ogromna. Wyżej wymienione marki stanowią jedynie część dostępnych firm, dostępne są również produkty innych marek o zróżnicowanych parametrach.

panele fotowoltaiczne